Dlažba do interiéru, pokoje či obývacího pokoje.

Nejprve je potřeba si položit otázku , zda v těchto prostorách je vhodné použít keramickou dlažbu vzhledem fyzikálním vlastnostem. Keramická dlažba je velice odolná, nicméně nevýhodou keramické dlažby je její studený povrch, proto je vhodné investovat do podlahového vytápění. Jinak je ale keramická dlažba velice vhodná kamkoliv v interiéru i exteriéru díky svým vlastnostem. V interiéru lze použít jak pouze glazovanou keramickou dlažbu, která je měkčí, tak i slinutou tvrdou keramickou dlažbu.

Výhodou keramické dlažby je zejména její odolnost a trvanlivost. Podlaha se neodře, ani neprošlape desítky let. Kvalitní dlažba vydrží pád nože či hrnce bez jakékoli újmy. Dlaždice dokážou snést velké zatížení a mohou tak být umístěny i pod těžkou kuchyňskou linku s kamennou pracovní deskou. Podlaha je dokonce schopná vyrovnávat se s pnutím zdiva a jinými pohyby v místnosti aniž by hrozilo nepříjemné vzdouvání nebo sesychání. Životnost dlažby se tak počítá na desetiletí.

Glazované dlaždice.

Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), jež jim dává důležité estetické charakteristiky (barvu, lesk, odstín, dekor apod.) i technologické vlastnosti (tvrdost apod.). Glazura je sklovitá hmota, která se v tekuté formě nanáší na povrch obkládaček či dlaždic. Podstatou glazury jsou křemičité složky, živce, taviva (kyselina boritá, zinečnatá), barvicí pigmenty a jiné chemické přísady. Je nutné poznamenat, že recepturu má každý výrobce svoji vlastní, v závislosti na surovinách, které používá. Vypalovány mohou být jednou (střep společně s glazurou), dvakrát (glazované na již vypálený střep), případně třikrát (při nanášení speciálních dekorací na již vypálenou glazuru). Jedná se zejména o dlaždice pro interní použití. Střep s nasákavostí 3 – 12%. Čím tmavší je glazura, tím je stupeň otěruvzdornosti nižší. Glazované dlaždice mohou být lesklé, pololesklé, matné nebo polomatné.

Neglazované dlaždice.

Jsou jednolité v celé své tloušťce. Mohou být režné nebo leštěné. Dlaždice mohou mít porézní (nasákavý) nebo kompaktní (nenasákavý) podklad (střep). Kompaktní, nenasákavý střep se zvláště u tzv. vysoce slinutých dlaždic svými vlastnostmi blíží porcelánu. Porézní střep je charakteristický přítomností pórů, které jsou na sebe různě napojeny. Čím je podklad poréznější, tím je větší absorpce vody, což je důležitá charakteristika každého typu dlaždic. Souvisí s ní řada dalších vlastností stavební keramiky.

Slinuté dlažby.

Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.

Slinutá neglazovaná dlažba je velice vhodná pro místa s velkým provozem, Díky probarvenému střepu a absenci glazury jsou případná poškozená místa méně nápadná. Navíc je tvrdší, má menší nasákavost (0,04 – 0,5%) a delší životnost. Další výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Na druhou stranu jste kvůli absenci glazury, omezeni ve výběru barevných a vzhledových variací. V některých případech se může stát, že budete mít problém vyčistit různé skvrny (kuchyňský olej apod.)

Slinuté glazované dlažby patří mezi neuniverzální a nejoblíbenější typ dlažeb. Mají výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí.

Dlažby na klasickém střepu jsou kvůli horším mechanickým vlastnostem vhodnější spíše do interiérů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − three =